Rozmowa z Elżbietą Wewiórską, właścicielką biura konstrukcyjnego „Wela” w Gdańsku.

Patryk Szczerba: Jakie warunki należy spełniać, żeby sporządzać projekty budowlane?

Elżbieta Wewiórska: Przede wszystkim trzeba założyć działalność gospodarczą. Później następuje rejestracja w urzędzie skarbowym, placówce ZUS oraz w Urzędzie Statystycznym.

Kto może być właścicielem biura konstrukcyjnego?

Niekoniecznie osoba ta musi być fachowcem w tej dziedzinie. Jeśli zatrudni osoby z odpowiednimi uprawnieniami, to może wyłącznie koordynować pracę, być kimś w rodzaju menedżera.

Jakich pracowników należy zatrudniać?

Potrzebny jest projektant z uprawnieniami. W dalszej kolejności potrzebni są asystenci z kwalifikacjami, niekoniecznie po skończonym technikum budowlanym, bądź studiach, którzy mogliby współpracować nad projektami.

Co należy uczynić, by zdobyć uprawnienia budowlane w tej specjalności?

Najważniejsza jest praktyka. Są określone lata, które trzeba przepracować pod okiem projektanta. Muszą one być odpowiednio udokumentowane odpowiednią ilością projektów. Dodatkową sprawą jest egzamin, który przeprowadza Izba Inżynierów Budownictwa. Na podstawie praktyki i egzaminu ostatecznie można otrzymać uprawnienia.

Jak krok po kroku przebiegają formalności przy rejestracji biura konstrukcyjnego?

W skrócie: wyprawa do urzędu, rejestracja działalności oraz wszystkie formalności związane z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Czy należy posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej?

Przynależność do Izby Inżynierów Budownictwa równa się ubezpieczeniu. Płacąc tzw. składki, automatycznie zostajemy objęci programem ubezpieczeniowym.

Jaki sprzęt należy posiadać, by wyposażyć biuro?

Oczywiście potrzebne są komputery, choć nie jest to wymogiem, ponieważ zdarzają się również projektanci rysujący ręcznie. Poza tym oprogramowanie, normy budowlane, literatura fachowa...

Jak pozyskiwać zlecenia?

Wygląda to rożnie. W naszym wypadku większość tematów, zleceń ma swój początek u architekta, który później pojawia się w biurze. Nie pojawiają są raczej zlecenia, powstające z inspiracji ogłoszeniowych czy reklamowych.

Jaki trzeba mieć kapitał początkowy, żeby otworzyć biuro?

W zasadzie każdy, przy najmniejszych nakładach związanych z komputerem, oprogramowaniem może próbować sił w tej branży.

Jak są koszty prowadzenia takiej działalności?

Dość duże. Wszystko pochłania fundusze począwszy od prozaicznych spraw takich jak benzyna, telefony, oprogramowanie, po najróżniejsze rozliczenia. Mogą sięgać nawet 40, 50% zysków.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadził Patryk Szczerba.