Rozmowa z Tomaszem Chomiukiem, właścicielem firmy FIZJOMED:

Marek Jereczek: Jak rozpoczął Pan własną działalność gospodarczą? Skąd czerpał Pan inspiracje, pomoc? Dlaczego zdecydował się Pan akurat na taką działalność?

Tomasz Chomiuk: O założeniu własnej działalności gospodarczej zacząłem myśleć już na początku studiów. Zanim podjąłem jakiekolwiek działania w tym kierunku przez moją głowę przewinęła się lawina pomysłów. Kiedy rozpoczynałem studia na Akademii Medycznej w Warszawie zastanawiałem się jak połączyć moje dwie pasje, jedną związaną z działalnością fizjoterapeutyczną a drugą z działalnością gospodarczą. W urzeczywistnieniu moich planów pomógł mi program „Aktywny Student” współfinansowany z środków Unii Europejskiej oraz upór i wiara we własny sukces. Uczestnicy programu korzystali z fachowej obsługi doradczej, a także mieli możliwość uczestniczyć w cyklu szkoleń. Osoby, które w ramach projektu napisały najlepsze biznes plany mogły skorzystać z dofinansowania. Mój projekt został oceniony jako jeden z najlepszych, więc otrzymałem pomoc finansową na inwestycje potrzebne do rozpoczęcia działalności.

Na jakie trudności może natrafić osobą chcąca rozpocząć działalność w branży usług fizjoterapeutycznych i odnowy biologicznej?

Największą trudność na początku działalności może nam sprawić pozyskanie klientów i zbudowanie zaufania do naszej firmy.

Od czego powinna zacząć osoba planująca działalność w tej branży?

Tak jak w pozostałych branżach należy zacząć od rozpoznania rynku.

Jak od strony formalnej wygląda założenie tego typu działalności?

W momencie gdy zakładałem własną działalność nie wymagano ode mnie żadnych zezwoleń. Teraz sytuacja się nieco zmieniła, ponieważ weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych, do której odsyłam wszystkich zainteresowanych.

Jakie kompetencje musi posiadać właściciel?

Sytuacją idealną wydaje się taka, kiedy właściciel posiada wykształcenie medyczne. W przeciwnym razie nie będzie w stanie kontrolować pracy swojego personelu.

W co warto wyposażyć lokal i jakim sprzętem dysponować przy tego typu działalności?

Jak w każdej działalności usługowej gdzie mamy bezpośredni kontakt z klientem bardzo ważny jest wystrój lokalu. Jeżeli chodzi o sprzęt to musimy tutaj rozważyć jakimi środkami dysponujemy. Na początek proponowałbym wyposażyć gabinet w urządzenia wielofunkcyjne, które dadzą nam możliwość wykonania wielu zabiegów. Dalsze zakupy powinny być uzależnione od tego jakie zabiegi klienci będą preferować.

Na co zwracać uwagę przy zatrudnianiu pracowników?

To bardzo dobre i chyba najważniejsze pytanie, ponieważ pracownicy w tej branży mają największe znaczenie i tylko od nich zależy sukces firmy. Żadne nawet najlepsze urządzenia bez odpowiedniej obsługi nie poprawi zdrowia czy komfortu życia klienta. Dlatego ważne jest żeby zatrudniać osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych o kierunku – fizjoterapia.

Jakie usługi warto oferować klientom w tej branży?

W zakresie usług fizjoterapeutycznych jak i odnowie biologicznej mamy bardzo szeroki wachlarz usług, które możemy zaproponować klientom. Uważam jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest określenie zakresu usług, w których będziemy się specjalizować. Należy przy tym monitorować rynek, tak żeby nie zostać w tyle za konkurencją, która co pewien czas wprowadza nowe zabiegi oraz metody terapeutyczne.

Jak najlepiej pozyskiwać klientów?

W tej branży najlepszym sposobem pozyskiwania klientów są zadowoleni pacjenci, którzy polecają nasze usługi wśród swoich znajomych. W taki sposób możemy zacząć budować swoją bazę klientów. Ważnym elementem jest oczywiście reklama o której nie można zapomnieć ( internet, prasa specjalistyczna, regionalna itp.) oraz działania z zakresu public relations.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy zakładaniu tego typu działalności?

Wszystko zależy od zakresu działalności. Może to być działalność fizjoterapeutyczna oparta na wybranych metodach kinezyterapeutycznych (leczenia ruchem). Wówczas koszt obejmowałby zatrudnienie fizjoterapeuty, wynajem lokalu i zakupu podstawowego wyposażenia (leżanki, materace itp.). W przypadku dołączenia do oferty zabiegów fizykoterapeutycznych i odnowy biologicznej ten koszt będzie powiększony o wartość urządzeń. Koszt urządzeń wykorzystywanych w tej działalności uzależniony jest od firmy produkującej dane urządzenie oraz od ilości zabiegów jakie możemy na nim przeprowadzić. Podstawowe wyposażenie gabinetu może kosztować około 20 000 zł. Górna granica jest trudna do ustalenia ale, żeby oferta była bogata i zróżnicowana, trzeba wydać kilkaset tysięcy złotych.

Na czym i ile można zarabiać przy tego typu działalności?

Marże uzależnione są od rodzaju zabiegu. W przypadku terapii manualnej i kinezyterapii marża wynosił 100%, ponieważ do tego typu zabiegów potrzebne są tylko ręce wykwalifikowanego terapeuty. Do innych zabiegów wykorzystuje się odpowiednie urządzenia, preparaty, przybory i marża wacha się w granicach 30 – 80%

Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju tej branży i szanse dla nowych przedsiębiorców?

Uważam, że dziedzina jest bardzo rozwojowa. Zwiększa się stale liczba osób z dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu. Schorzenia te, są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, medycznych i ekonomicznych na świecie. Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Dane statystyczne opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) podają, że od 2000 roku podwoiła się liczba osób powyżej 50 roku życia ze schorzeniami układu mięśniowo - szkieletowego. Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało tego typu usług.

Tomasz Chomiuk

FIZJOMED – rehabilitacja i odnowa biologiczna w domu oraz firmie

www.fizjomed.waw.pl