Koszty ogrzewania mieszkań zimą bywają duże. Wiele osób inwestuje w ocieplenie z zewnątrz budynku, w perspektywie minimalizując koszty płacenia za ogrzewanie. Firmy specjalizujące się w tej dziedzinie mają ostatnio duże wzięcie. Oto kilka słów na temat założenia i prowadzenia firmy ocieplającej budynki.

Na początku zaczynamy od biznes planu , później przechodząc do orientacji w możliwościach rozwoju. Warto sprawdzić ofertę innych firm, podpytać o ceny, skład osobowy, ewentualnych klientów. Samą firmę można prowadzić jednoosobowo, ale także w formie spółki osobowej bądź kapitałowej. Zakładając takie przedsiębiorstwo należy postępować według znanych reguł. Potrzebny jest wpis do ewidencji i później należy załatwić wszelkie formalności związane z ZUS-em i Urzędem Skarbowym.

Firma nie musi zajmować dużego lokalu, ponieważ cała działalność będzie odbywać się na zewnątrz, u klienta. Za wyposażenie wystarczy więc komputer z podłączonym internetem oraz telefony. Większe pomieszczenia musimy przeznaczyć na magazyn. Tam będziemy mogli przechowywać materiały budowlane, rusztowania, styropian.

Budynki ocieplane są styropianem. Są różne rodzaje tego materiału. By w pełni i dobrze ocieplić budynek należy odpowiednio dobrać grubość i gęstość tworzywa. Im płaty bardziej grubsze i gęstsze, tym ich cena wzrasta. Oczywiście wiąże się to z większą skutecznością ocieplenia. Rodzaj styropianu należy dobrać w odpowiedni sposób, zwracając uwagę na to, czy mieszkanie jest rzeczywiście zimne i potrzebuje większej „ochrony cieplnej”. Najczęściej stosowanym rozmiarem są płaty o grubości 8 cm.

Pamiętajmy, że nigdy nie uda się idealnie położyć styropianu. Potrzebne będą do wykonania dodatkowe prace takie jak np. obróbka podokienników. Ekipa wykonująca pracę powinna być przygotowana, przeszkolona i odpowiednio wyposażona na wypadek wielu dodatkowych prac. Mogą to być m. in. obróbki blacharskie, wymiana rynien, praca związana z balkonami... Klient powinien mieć pewność, że te dodatkowe usługi będą wykonane w pakiecie.

Przed ocieplaniem oczywiście trzeba rozstawić rusztowania. Tynk musi być odpowiednio przygotowany tzn. wyszczotkowany i gruntowany, by przyczepność była na odpowiednim poziomie. Na wierzch kładzie się tynk, którego rodzaj ustala klient.

Pamiętajmy o zachowaniu przez ekipę szczególnej ostrożności na rusztowaniach i przestrzeganiu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to montażu, prac, jak i demontażu sprzętu. Absolutnie nie można wykonywać prac w czasie opadów śniegu, deszczu, gołoledzi, gęstej mgły itp. Ważna jest odpowiednia widoczność. Dodatkowo pamiętajmy o stabilnym i pewnym podłożu dla rusztowań.


Autor: Patryk Szczerba