Do Polski praktycznie nieustannie sprowadzane są używane samochody z zachodniej granicy. Zagospodarowaniem handlu nimi zajmują się komisy samochodowe. Spróbujmy dokładniej przyjrzeć się tej działalności....
Początek, jak zawsze taki sam, a więc biznesplan oraz dokładne rozeznanie wśród okolicznej konkurencji. Chcąc założyć komis można wybrać różne drogi. Możemy zakładać spółkę akcyjną lub spółkę z.o.o., ale najłatwiej zarejestrować się pod szyldem jednoosobowej firmy, czyli jako osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą. Żadne dodatkowe zezwolenia, pozwolenia lub koncesje nie będą potrzebne, natomiast warto pamiętać o innych sprawach. Potrzebne będzie konto bankowe, pieczątki i inne detale, które budują tak małą firmę, jak komis samochodowy jako całość. Dokładnie przekalkulujmy formę opodatkowania, ponieważ w tej materii wiele można zaoszczędzić.
Budowa placu dla samochodów nie wymaga zezwoleń, jeśli przyjdzie nam prowadzić komis, z nie większą ilością aut niż 10. Większa ilość miejsc wiąże się z wystąpieniem o odpowiednie zezwolenia. Ogradzając nasz plac pamiętajmy, ze od strony miejsc publicznych i przy wysokości powyżej 2, 2 metra nasze ogrodzenie będzie musiało być stawiane po otrzymaniu specjalnego zezwolenia. Budki o małej powierzchni nie wymagają z kolei żadnego zgłoszenia budowy.
Wybierzmy odpowiednie miejsce na lokalizację. To warunkuje powodzenie biznesu i stwarza szansę na rozwój i zysk. Pamiętajmy o tym, że aby na terenie przeprowadzać jakiekolwiek działania potrzebujemy tytułu prawnego. Niekoniecznie musi to być prawo własności. Równie dobrze możemy okazywać się np. dowodem najmu. Dodatkowo zorientujmy się, czy plany zagospodarowania terenu nie przeszkodzą nam na danej działce stworzyć miejsca dla samochodów.
Warto wybrać pracowników znających się na motoryzacji, choć przepisy tego nie wymagają. Potrzebni są nam fachowcy, ponieważ działalność komisu samochodowego wiąże się z odpowiedzialnością cywilną i ryzykiem. Cały samochód po sprowadzeniu musi być dokładnie sprawdzany. Czy nie pochodzi z kradzieży oraz czy stan techniczny i wszelkie dokumenty są zgodne z rzeczywistością. Wszelkie konsekwencje niedopełnienia formalności lub niestaranności spoczywają na właścicielu, zaś klient jest całkowicie uwolniony od odpowiedzialności.
Biznes ten wymaga ogromnej odporności i wiedzy zarazem, ale przy dobrym ulokowaniu się wśród innych komisów może przynosić naprawdę spore zyski.
Autor: Patryk Szczerba