Problemy zdrowotne dotykają każdego człowieka, są niestety nieodłącznym elementem naszego życia. Wiele pieniędzy z naszego domowego budżetu jesteśmy zmuszeni przeznaczyć na różnego rodzaju lekarstwa i medykamenty. Czy apteka może generować zyski? Przyjrzyjmy się działaniu apteki...
Pierwszym elementem całej układanki o nazwie „własny biznes” musi być odpowiednio opracowany biznes plan . Później rozważmy miejsce, w którym ewentualnie maiłby nasz lokal funkcjonować. Najlepiej postarać się o lokalizację bliską ciągom komunikacyjnym. Wtedy mamy pewność, że klienci będąc w drodze do różnych miejsc trafią również do nas. Warto rozważyć miejsce blisko przychodni, gabinetów lekarskich, a także w centrach handlowych lub na osiedlach. Istotne, by w pobliżu były miejsca do parkowania oraz by lokal był odpowiednio duży. Powierzchnia apteki powinna mieć powyżej 80 mkw.
Każdy przedsiębiorca jest w stanie założyć aptekę pod warunkiem, że nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej. Warto wiedzieć , że zgodnie z przepisami nie może posiadać więcej niż 1% aptek na terenie województwa, nie może także być członkiem grupy kapitałowej, która ten warunek spełnia.
Kolejnym krokiem po zarejestrowaniu działalności jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Farmaceutycznej. Do złożenia wniosku potrzebny jest odpowiedni formularz wraz z załącznikami określonymi w ustawie Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy.
Kierownik naszej apteki musi być magistrem farmacji, posiadającym prawo wykonywania zawodu, 5 letni staż zawodowy lub specjalizację z zakresu farmacji. Po weryfikacji dokumentów dołączonych do wniosku inspekcja przeprowadza wizytację lokalu. Dodatkowo samorząd aptekarski musi potwierdzić, czy kandydat spełnia wymogi i później udziela mu rekomendację. Następnie apteka otrzymuje zezwolenie na prowadzenie działalności, które jest wydawane bezterminowo. Warunkiem jest rozpoczęcie działalności apteki w przeciągu trzech miesięcy od jego udzielenia. Dodatkowa dokumentacja będzie potrzebna w Narodowym Funduszu Zdrowia, która pozwoli nam korzystać z refundacji niektórych sprzedawanych leków.
Oprócz farmaceuty można zatrudnić stażystów, techników stażystów czyli studentów odbywających swoje zawodowe praktyki. Samo otwarcie apteki powinno nas wynieść ok. 180- 200 tys. zł. To koszt wynajmu lokalu i odpowiedniego wyposażenia w towar i sprzęt. Uważajmy na hurtownie dostarczające leki- ostrzega pani Halina Konopak, właścicielka apteki w Toruniu. Ważna sprawą jest, aby wcześniej sprawdzić hurtownię. Takie szczegóły jak czas dostawy produktów, możliwość zamawiania przez telefon, liczba dostaw oraz liczba pomyłek danej hurtowni mogą później okazać się dla nas szalenie istotne.
Postawmy na nowe metody sprzedaży leków. Dowożenie do pacjenta leków, nagradzanie za „wierność” upominkami, dłuższe godziny sprzedaży mogą przyciągnąć chorych. Może warto stworzyć stronę internetową z naszą ofertą. Wszystko zależy od inwencji. Rynek jest trudny, ale przy odrobinie pomysłów i dobrej woli uda nam się z pewnością zaistnieć. Pamiętajmy też o wystroju. Miejsca dla starszych do siedzenia, automat z wodą mineralną czy możliwość zmierzenia sobie ciśnienia tętniczego będą z pewnością kolejnymi przyciągającymi elementami. Ważne, żeby klient wchodząc do lokalu zapamiętał go i chciał jak najczęściej wracać widząc w farmaceutach solidność połączoną z troską o niego.
Autor: Patryk Szczerba