Czas karnawału to czas zabaw, balów, różnego rodzaju imprez towarzyskich. Efektem tego rośnie zapotrzebowanie na stroje, w którym uczestnik zabawy mógłby się jak najlepiej zaprezentować. Przeglądając swoją garderobę wiele osób dochodzi do wniosku, że ich ubrania są już albo niemodne, albo zupełnie nie pasują do charakteru zabawy. Również dzieci coraz częściej uczestniczą w przebieranych zabawach, w których obowiązują wymyślne stroje postaci z bajek itp. Wszystkim potrzebującym z pomocą przychodzą wypożyczalnie strojów. Przyjrzymy się tego typu działalności...
Na początku nawet w tak małym biznesie potrzebny nam będzie biznes plan oraz rozeznanie wśród ewentualnej konkurencji. Trzeba uczciwie przyznać, iż jeśli w pobliżu funkcjonuje już tego typu firma, to raczej nie warto próbować otwierać kolejnej wypożyczalni. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest duże zwłaszcza w karnawale, choć i w ciągu roku zdarzają się liczne bale, jednak konkurencja na małej przestrzeni z inną firmą nie jest wskazana. Każdy może otworzyć wypożyczalnię strojów po uprzednim wpisaniu do ewidencji działalności gospodarczej. Oczywiście procedura jest tutaj taka sama jak w momencie zakładania każdej innej firmy.
Co ważne, przedsiębiorca prowadzący już inną działalność, a chcący dodatkowo założyć wypożyczalnię strojów nie musi starać się o kolejny wpis. W tym momencie wystarczy złożyć zgłoszenie uzupełniające, mające na celu rozszerzenie przedmiotu dotychczasowej działalności. Do uiszczenia pozostaje opłata w wysokości 50 zł.
Warto wiedzieć, że w tej działalności zawieramy z klientem umowy na piśmie. Zabezpieczamy w tym momencie interesy klienta, a także własne. Umowa musi zawierać nazwę, adres i Regon przedsiębiorcy oraz przynajmniej imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego wypożyczającego. Trzeba opisać strój. Podajemy kolor, rozmiar, fason, nazwę producenta, by uniemożliwić wypożyczającemu oddanie innej rzeczy. Dodatkowo należy zawrzeć opis aktualnego stanu danego stroju tzn. czy jest cały, czysty, nie podarty, ma wszystkie elementy (guziki, zamki) itd.
Wypożyczając odzież pamiętajmy, że powinna być czysta. Najczęściej wypożyczalnie mają podpisane stosowne umowy z pralniami chemicznymi, które biorą na siebie obowiązek czyszczenia. Nie warto obarczać czyszczeniem klienta, ponieważ robiąc to domowymi sposobami może zniszczyć, często bardzo kosztowny strój. Jest to w naszym interesie, by klient mając do czynienia z odzieżą z naszej wypożyczalni nie miał potem w związku z tym problemów np. z chorobami skóry.
Klientowi oddającemu uszkodzoną rzecz łatwo można udowodnić, jakie szkody popełnił. W umowie zostaje zawarty stan stroju w momencie wypożyczenia. Również wypożyczający łatwo może odeprzeć nieuzasadnione zarzuty przedsiębiorcy, gdy będzie chciał zwrócić rzecz. Umowa musi zawierać też datę wydania stroju, okres na który został wypożyczony oraz cenę usługi. Warto też zaznaczyć, iż wszelkie koszty związane ze szkodami w wypożyczonej odzieży zobowiązany jest pokryć klient. Opłatę za wypożyczenie warto pobrać z góry. Niektóre wypożyczalnie praktykują wypożyczanie za kaucją, która jest w przybliżeniu równa wartości rzeczy. Gdy rzecz jest uszkodzona, a klient nie będzie chciał pokryć kosztów naprawy wartość szkody zostanie potrącona z kaucji.
Klient ma prawo nie zgodzić się z wyceną szkody i domagać się jej obniżenia, udowadniając, że koszt naprawy jest mniejszy od żądań przedsiębiorcy. Gdy nie dojdzie do porozumienia sprawę rozstrzyga sąd rejonowy, który może nawet pozwać biegłego wyceniającego wartość zaistniałej szkody. Pozew do sądu może złożyć zarówno klient, jak i przedsiębiorca.
Autor: Patryk Szczerba