W momencie podpisywania umowy o pracę podpisałam lojalkę na 10 tys. zł za szkolenia, iż mam obowiązek pracować przez min. 1 rok czasu. Po kilku miesiącach pracy zdecydowałam się na rezygnację z pracy, ale chciałam, żeby mnie zwolnili z "lojalki", więc napisałam: "proszę o wypowiedzenie umowę o pracę za porozumieniem stron z jednoczesnym zwolnieniem mnie z płatności...(tutaj wpisałam odpowiednie odnośniki). Chodziło mi o rozwiązanie umowy, a nie wypowiedzenie. Nie wiedziałam wtedy czym to się różni.


Pracodawca odpisał mi, iż "wyraża zgodę na wypowiedzenie, ale nie wyraża zgody na zwolnienie mnie z opłat" A mi tylko chodziło, albo mnie zwalniają i odchodzę, albo pracuję przez rok....
Termin minął i nie pracuję w tej firmie. Złożyłam sprawę do Sądu Pracy o sprostowanie wypowiedzenia. Tutaj też jest kwestia niedoboru odpowiednich słów. Napisałam "wypowiedzenie" jak i też "za porozumieniem stron"
Czy możecie mi napisać jakie mam szanse w Sądzie?

Pracodawca poniósł tutaj realne koszty opłaconego szkolenia. Podpisana została stosowna umowa. Jeżeli rozwiązała Pani stosunek pracy za wypowiedzeniem a przyczyna wypowiedzenia nie mieści się w katalogu wskazanym w par. 6 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. z 1993 r. nr 103, poz. 472) wówczas następuje zobligowanie do zwrotu całości lub części kosztów tego szkolenia poniesionych przez pracodawcę.
Wynika to z treści par. 6 ust. 2 powyższego rozporządzenia : " Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia (…) , i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata:
rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem;
z którym zakład rozwiąże stosunek bez wypowiedzenia z jego winy;
którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki (…) chyba że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości”.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 1998 r., I PKN 110/98, (OSNP z 1999 r. nr 10, poz. 338), stwierdził, iż pracownik ma obowiązek zwrócić koszty szkolenia, gdy wynika to z uzgodnienia stron stosunku pracy.

Kiedy taki obowiązek nie wystąpi

Z treści par. 6 ust. 4 ww. rozporządzenia wynika, że pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów szkolenia (w przypadku podpisania stosownej umowy z pracodawcą ) jeżeli rozwiązanie umowę o pracę, wynika z następujących faktów:
1) szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzonego orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim;
2) braku możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy;
3) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka;
4) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.
Sąd pracy nie zwolni Pani z kosztów szkolenia poniesionego przez pracodawcę. Istotne jest tutaj rozwiązanie przez Panią stosunku pracy z innej przyczyny niż wynika to z cytowanego przepisu. W rozumieniu art. 30 par. 1 K.p. umowę o pracę zawsze można rozwiązać w drodze wypowiedzenia ustawowego. Na porozumienie stron pracodawca nie zawsze musi wyrazić zgodę.

Podstawa prawna:
- art. 30 par. 1 K.p.;
- par. 6 ust. 2 i ust. 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. z 1993 r. nr 103, poz. 472)


Stan prawny na 1 czerwca 2008 r.
WK


Poradę przygotował Serwis „PoradaPrawna.pl” (www.poradaprawna.pl )