Byłem zatrudniony od marca do kwietnia na umowie o pracę (w okresie próbnym rozwiązałem umowę za porozumieniem stron). Za przepracowany marzec otrzymałem część wypłaty przelewem, reszta miała być mi wypłacona do ręki, ale niestety jej na oczy nie widziałem.


Za miesiąc kwiecień (rozwiązałem umowę 24.04) nie otrzymałem wynagrodzenia wcale. Kwota łącznie to ok. 1500zł.
Wysłałem kilka maili do pracodawcy z uwagi na to, że telefonu nie odbiera z prośbą o przesłanie zaległej kwoty, niestety bez odzewu.
Co mam robić? Czekać czy zgłosić sprawę do PIPu? Zależy mi na banknotach nie na dochodzeniu sprawy w sądzie. Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Pracodawca ma obowiązek wypłaty Panu wynagrodzenia za pracę wykonaną (art. 80 zd. 1 K.p.). W świetle z art. 84 K.p. pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. W przypadku, gdyby pracodawca nie wypłacił Panu wynagrodzenia może Pan skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy lub wnieść powództwo do sądu pracy.

Kolejność postępowania

1. Krok pierwszy

Pracownik w pierwszej kolejności powinien upomnieć się u byłego pracodawcy o należne mu wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu. Opóźniając się bowiem z wypłatą wynagrodzenia w stałym terminie pracodawca względem pracownika jest w tej chwili dłużnikiem.

W przykładowym piśmie można napisać: „ Proszę o przelanie na mój rachunek bankowy nr ………………………………………….. w…………… (nazwa i adres banku) mojego zaległego wynagrodzenia za prace za miesiąc ………….2008 r. Mój stosunek pracy został rozwiązany w dniu…………2008 r. Do chwili obecnej tj. do dnia …………………2008 r. na moim rachunku bankowym nie zostało zaksięgowane wynagrodzenie za pracę za miesiąc ………… 2008 r. Na wiążącą odpowiedź oczekuję do ………….2008 r. W razie braku odpowiedzi jak również wpływu należnego mi wynagrodzenia podejmę właściwe kroki prawne”.

Pismo należy wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Kopię pisma oraz dowód nadania należy zachować w celach dowodowych.

2. Krok drugi

Drugim krokiem może być zainteresowanie tą kwestią inspektorów pracy. Adresy Państwowej Inspekcji Pracy są dostępne na stronie internetowej www.pip.gov.pl
Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych ( a takim prawem jest prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę) można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy pisemnie, telegraficznie lub za , telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.
Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589) inspektor pracy jest zobowiązany do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający skargę wyrazi na to pisemną zgodę.

3. Krok trzeci

Pracownik może wnieść powództwo do sądu pracy o wypłatę należnego mu wynagrodzenia wraz z odsetkami za wskazany miesiąc. Nie jest istotne, że w danym zakładzie on już nie pracuje. Wypłata należnego wynagrodzenia jest świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy (art. 22 par. 1 K.p.). Niniejsze roszczenie przedawnia się dopiero po 3 latach licząc od dnia w którym stało się ono wymagalne (art. 291 par. 1 K.p.).

4. Krok czwarty

Bezpłatną pomoc w napisaniu pozwu do sądu pracy można otrzymać w powiatowych lub wojewódzkich siedzibach związków zawodowych lub w Państwowej Inspekcji Pracy. Należy wcześniej umówić się z dyżurującym tam prawnikiem. Co ważne, postępowanie przed sądem pracy w I instancji jest wolne od opłat sądowych. Pracownik w sądzie pracy nie musi występować osobiście. Może być reprezentowany przez kogoś z rodziny, inspektora pracy lub przedstawiciela związków zawodowych.


Podstawa prawna:
- art. 22 par. 1 K.p.;
- art. 85 par. 1 K.p.;
- art. 94 pkt 5 K.p.;
- art. 291 par. 1 K.p.

Stan prawny na 2 czerwca 2008 r.
WK


Poradę przygotował Serwis „PoradaPrawna.pl” (www.poradaprawna.pl )